3 pionierów sportu rozświetla olimpiadę w Sztokholmie w 1912 roku

STOCKHOLM, Szwecja (AP) – Hannes Kolehmainen był pierwszym z „Latających Finów”. Duke Kahanamoku był ojcem nowoczesnego surfingu. Jim Thorpe był skromnym, nieskomplikowanym rdzennym Amerykaninem, który może być największym sportowcem w historii.

Wszyscy trzej byli sportowymi pionierami w swoim własnym prawie i wszyscy trzej zyskali światową uwagę z powodu swoich występów ze złotymi medalami na Olimpiadzie w Sztokholmie w 1912 r..

Piąte Letnie Igrzyska – i ostatnie przez osiem lat z powodu I wojny światowej – były naznaczone kontrowersjami, tragedią i pierwszym użyciem technologii.

To była najbardziej globalna olimpiada do tej pory, z udziałem sportowców z pięciu kontynentów po tym, jak Japonia stała się pierwszym krajem azjatyckim, który wziął udział w zawodach.

Nie można było zaprzeczyć, że wykonawcy byli wyjątkowi.

Kolehmainen zdobył trzy złote medale w lekkoatletyce: w biegu na 5000 metrów, w którym pobił rekord świata o prawie 25 sekund; w biegu na 10 000 metrów; oraz w nieistniejącym już biegu na 12 000 metrów. Zdobył również srebrny medal w zawodach drużynowych w biegach przełajowych.

With the Tokyo Olympics postponed for a year The Associated Press is looking back at the history of the Summer Games. Zobacz galerię z wczesnych lat letnich igrzysk olimpijskich.
Więcej historii olimpijskich, w tym oryginalne relacje z igrzysk >> https://t.co/xHDUNmfR0R pic.twitter.com/HS5lYWEUh3

— AP Sports (@AP_Sports) July 25, 2020

Sukces „Uśmiechniętego Hannesa” zapoczątkował erę fińskiej dominacji w długodystansowych torach, dzięki biegaczom takim jak Paavo Nurmi i Ville Ritola, a następnie w latach 70. dzięki Lasse Virenowi.

Thorpe zdobył złote medale w pięcioboju wielobojowym i dziesięcioboju, a także zajął czwarte miejsce w skoku wzwyż i siódme w skoku w dal. Podkreśliło to wszechstronne zdolności Amerykanina o indiańskim i irlandzkim rodowodzie z Oklahomy, który później grał zawodowo w piłkę nożną i baseball i został nazwany The Associated Press’ Athlete of the Half Century w 1950 poll.

Jednakże Thorpe został pozbawiony medali, ponieważ odkryto, że grał w baseball w drużynie kurortu w 1909 i ’10 roku, co stanowiło naruszenie surowych zasad amatorstwa, na których opierały się Igrzyska Olimpijskie.

MKOl przywrócił mu medale w 1982 roku, 29 lat po śmierci Thorpe’a, po kampanii jego rodziny i zwolenników.

Kahanamoku, urodzony na Hawajach, jest najbardziej znany z popularyzacji surfingu, ale startował również na czterech olimpiadach w pływaniu, z których pierwsza odbyła się w Sztokholmie, gdzie zdobył złoto na 100 stylem dowolnym i srebro w sztafecie 4×200.

Inną amerykańską gwiazdą z 1912 roku był sprinter Ralph Craig, który zdobył złoto na 100 i 200 na torze.

Inne godne uwagi wydarzenia na igrzyskach:

MARATON ŚMIERCI

Francisco Lazzaro, 21-letni portugalski biegacz, upadł po 19 milach maratonu mężczyzn z powodu wyczerpania cieplnego i problemów z sercem i zmarł następnego dnia. Był pierwszym zawodnikiem, który zmarł podczas igrzysk olimpijskich.

ADWERSJA

DOBRY CZAS

Elektroniczny pomiar czasu został użyty po raz pierwszy na igrzyskach, które od tego czasu zostały opisane przez ruch olimpijski jako „model wydajności”. Organizatorzy wprowadzili pierwszy nas automatyczny pomiar czasu w zawodach torowych, fotofinisz i system nagłośnieniowy.

Wyniki wytrzymałościowe

Było kilka niezwykłych wyczynów wytrzymałościowych, nie tylko na macie zapaśniczej. Martin Klein z Rosji i Alfred Asikainen z Finlandii walczyli przez 11 godzin i 40 minut w wadze średniej o srebrny medal w zapasach w stylu grecko-rzymskim. Sędziowie przerwali również finał wagi półciężkiej, ponieważ walka trwała dziewięć godzin, a obaj zapaśnicy otrzymali srebrne medale. Trasa wyścigu kolarskiego na igrzyskach wynosiła 199 mil (320 kilometrów), co jest najdłuższym wyścigiem jakiegokolwiek rodzaju w historii olimpiady.

CZĘŚĆ PATTONA

Sławne nazwisko zajęło piąte miejsce w pierwszym w historii pięcioboju nowoczesnym na olimpiadzie: porucznik George S. Patton. Później stał się charyzmatycznym generałem w II wojnie światowej, prowadząc opancerzoną jazdę przez Francję i nazistowskie Niemcy po inwazji w Normandii. Zmarł po wypadku samochodowym w 1945 roku.