Minden érték a 2011-es NFL Scouting Combine-ról származik.

Minnesota VikingsEdit

2011-es szezonEdit

Ponder a detroiti Ford Field-en 2012-ben

Pondert a Minnesota Vikings a 2011-es NFL Draft első körében a 12. helyen választotta ki. Ponder volt a negyedik kiválasztott irányító a drafton Cam Newton, Jake Locker és Blaine Gabbert mögött. Pondernek a 2011-es NFL lockout miatt nem volt tipikus újonc offseasonje a draftot követően. Július végén a Vikings elcserélte a veterán irányítót, Donovan McNabbet, hogy Ponder kezdje és mentorálja. Három nappal a McNabb-csere után Ponder megegyezett a Vikingsszel egy újoncszerződésről, amely 10 millió dollár garantált összeget tartalmazott. Ponder örömmel fogadta a McNabb által támasztott konkurenciát. “A srác megérdemli a kezdő állást. Már egy ideje a ligában van” – mondta Ponder McNabbről. “Az én mentalitásom az, hogy képes legyek bemenni, versenyezni és megpróbálni megszerezni tőle ezt az állást. Megérdemli, hogy kezdő irányító legyen. Valahol az út során én fogom erőltetni, hogy átvegyem ezt a posztot, és majd meglátjuk”. Ponder a bemutatkozó sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy az NFL-ben a 7-es mezszámot kívánja viselni.

A Vikings katasztrofális szezonkezdetét követően McNabb vezetésével Ponder 2011. október 16-án, a negyedik negyedben debütált az NFL-ben a Chicago Bears ellen. Egy olyan mérkőzésen, ahol a Vikings 39-10-re kikapott, Ponder 17 passzából 9-et teljesített 99 yardért első igazi akciójában. Október 18-án, kedden jelentették be, hogy a következő vasárnap, a Green Bay Packers ellen kezdőként McNabb helyére lép. Ponder pályafutása első passzkísérletén kezdőként egy 72 yardos playaction passzal találta el Michael Jenkinst. Két játékkal később dobta karrierje első touchdownját, amikor egy rövid passzt adott Visanthe Shiancoe-nak. Ponder segített abban, hogy az 1-5-ös Vikings szoros meccset adjon az eddig veretlen Packersnek, és a 27-33-as vereség során 13-ból 32-ből 219 yardot ért el 2 touchdownnal és 2 interceptionnel.

Ponder a következő héten, 2011. október 30-án a 2011-es drafton szereplő Cam Newton és a Carolina Panthers ellen megszerezte első győzelmét az NFL kezdő irányítójaként. A szoros, 24-21-es mérkőzésen 236 yardot és egy touchdownt dobott, és 102,7-es passer ratingje volt. A pihenőhét után a Vikings ismét a Packers ellen lépett pályára, ezúttal a Monday Night Footballban, a Lambeau Field-en. Ponder nem teljesített olyan jól, mint a Green Bay elleni első meccsen, és a Vikings 7-45-re kikapott.

Ponder a következő hét meccset hullámvölgyek között fejezte be. Az Oakland Raiders ellen két touchdownt dobott három interception mellett egy vesztes mérkőzésen. A Falcons elleni idegenbeli vereség után hazai meccset játszott a Denver Broncos ellen. Ponder három touchdownt dobott és 381 yard passzolással Vikings újonc rekordot állított fel. Ponder azonban a negyedik negyed végén egy döntő interceptiont is dobott, amivel Tim Tebow és a Broncos megalapozta a győztes drive-ot. A következő héten Ponder megsérült a rivális Detroit Lions elleni Ford Field-i mérkőzésen, amelyen a tartalék irányító, Joe Webb majdnem győzelemre vitte a Minnesotát, miután Ponder korábban két interceptiont is dobott. Az NFC South bajnok New Orleans Saints elleni hazai vereséget követően Ponder az alapszakasz utolsó két mérkőzésén, a Washington Redskins ellen és a Chicago Bears elleni szezonzárón is megsérült. Ponder a szezont 13 touchdown-passzal és 13 interceptionnel zárta, és kezdőként 2-8-as rekordot ért el, mivel a Vikings a franchise történetében mindössze másodszor végzett a 3-13. helyen.

2012-es szezonSzerkesztés

A 2012-es holtszezonban sok elemző, köztük KC Joyner az ESPN-től, úgy vélte, hogy Ponder 2012-ben áttörő évet fog produkálni. Joyner a Vikings körülötte lévő tehetséghiányra hivatkozott, mint arra, hogy Ponder 2011-ben nem érte el teljes potenciálját.

A Vikings a 2012-es szezont otthon nyitotta a Jacksonville Jaguars ellen. Alig 14 másodperccel a mérkőzés vége előtt Ponder egy 26 yardos passzt adott Devin Aromashodunak, majd egy 6 yardos passzt Kyle Rudolphnak. A két passz előkészítette a meccset eldöntő Blair Walsh mezőnygólt, amely hosszabbításba küldte a meccset, ahol a Vikings győzött. A mérkőzés után Leslie Frazier, a Vikings vezetőedzője pozitívan beszélt Ponder szabályos befejezéséről. “Ez az, amiből ez a liga áll – olyan quarterbackek, akik a meccs utolsó két percében le tudnak győzni” – mondta Frazier.

A második héten Indianapolisban elszenvedett szoros vereség után a Vikings underdogként tért haza a San Francisco 49ers ellen. Ponder vitathatatlanul karrierje eddigi legjobb meccsét játszotta, 35 passzból 21-et teljesített 198 yardért, két touchdownt szerzett, és egy 23 yardos futással még egy touchdownt szerzett. A Vikings 24-13-ra nyerte a mérkőzést, Ponder pedig dicséretet kapott az NFL elemzőitől. “Kitűnő abban, hogy időt nyerjen, miközben a szemét a pályán tartja, amíg a fegyverei fel nem fedik. Emellett fantasztikusan védi a labdát, és ebben a szezonban még nem dobott interceptiont. Nem sok playmaking irányító van, aki védi a labdát. A Vikings szerencséjére úgy tűnik, hogy nekik van egy” – mondta Daniel Jeremiah, az NFL Media elemzője a teljesítmény után.

A Vikings négy mérkőzésen keresztül 3-1-re állt, ami megegyezik az előző évi győzelmek számával. Ponder szeptemberben 68%-kal vezette az NFL-t a befejezési százalékban, és ő volt az utolsó irányító az NFL-ben, aki eladta a labdát. A Vikings 5-2-es mérlegével sokakat meglepett a ligában. Ponder a következő öt mérkőzésen küszködött, és a Vikings ötből négyet elveszített. Ez alatt a szakasz alatt Ponder befejezési százaléka mindössze 56%-ra esett vissza, mivel ugyanannyi interceptiont (5) dobott, mint ahány touchdownt ezen az öt meccsen. A Vikings általános igazgatója, Rick Spielman kiállt Ponder mellett a nehéz meccsek alatt. “Tudom, hogy ebben a szervezetben mindenki hisz abban, hogy Christian Ponder a mi emberünk” – mondta Spielman Tom Pelissero (1500ESPN.com) közvetítésével. “És teljes mértékben, 100 százalékban hiszek abban, hogy Christian Ponder lesz az irányítónk a jövőben.”

A negyedik ilyen vereségben Ponder hatalmasat küzdött a Lambeau Field-en a Packers elleni mérkőzésen december 2-án. Egy olyan mérkőzésen, ahol a futó Adrian Peterson 210 yardot futott, a Vikings nem tudta leküzdeni Ponder két interceptionjét a potenciális pontszerző drive-okban. “Csalódtam magamban. De még csalódottabb vagyok, hogy cserben hagytam a veterán srácokat… Túl sok eladott labdám volt, mióta pályára léptem Vikings mezben” – mondta Ponder a vereség után.

A Vikings 6-6-ra állt, és még mindig a playoff-képben volt. A Minnesota először december 9-én nyert hazai pályán a Chicago ellen, majd a következő héten győzni tudott St. Louisban, ahol Ponder egy futó touchdownnal korán vezetést szerzett a Vikingsnek. A következő héten a Vikings Houstonba utazott a 12-2-es Texans ellen. A meccsre esélytelenebbként utazva a Vikings védelme megfojtotta a Texans támadójátékát, és mindössze hat ponton tartotta őket. Ponder 23 pontig vezette a Vikings támadójátékát, köztük egy Kyle Rudolphnak dobott touchdownnal. Emellett 48 yardot tett hozzá a földön futva, mivel a Vikings irányította a meccset. A mérkőzés után Ponder azonnal az alapszakasz utolsó mérkőzésére fordult. “Nyilvánvalóan jövő héten egy nagy meccs vár ránk, és ha azt nem nyerjük meg, akkor ez semmit sem jelent. Az első számú célunk az, hogy bejussunk a rájátszásba”. mondta Ponder

Az alapszakasz fináléjában a Vikings a divízióbajnok Packerst fogadta. Ha a Vikings megnyerné a mérkőzést, akkor kiérdemelné a wildcard-helyet, de ha kikapna, akkor a divíziós rivális Chicago Bears szerezné meg az utolsó playoff-helyet. Peterson 197 futott yardja mellett Ponder három touchdown-passzt dobott és 120,2-es karriercsúcsot ért el. Miután az első félidőben 13-0-ra elhúzott a Packers, a Vikingsnek sikerült visszavágnia. A negyedik negyedben, amikor a meccs 27 pontnál állt, Ponder egy 65 yardos passzt adott Jarius Wrightnak, ami a harmadik touchdown-passzát jelentette a mérkőzésen. Miután az év közbeni küzdelmei során kritikákat kapott, Ponder a meccs után azzal viccelődött a médiának, hogy nincs elég karere a dobáshoz, de mégis megcsinálta. A mérkőzés utolsó drive-jában, amikor az állás 34 ponton állt, Ponder egy 25 yardos befejezést dobott Michael Jenkinsnek a harmadik kísérletnél, ami segített a győztes mezőnygólt előkészíteni, és megakadályozta, hogy a Packers visszaszerezze a labdát. A győzelemmel a Vikings bejutott a rájátszásba, a Packers pedig az első körös továbbjutást is elvesztette. Ponder teljes QBR értéke 12 ponttal volt magasabb, mint a Packers irányítója, Aaron Rodgersé a mérkőzésen az ESPN rendszere szerint. A mérkőzés eredménye a két csapat közötti visszavágót hozta létre a következő héten a rájátszás nyitányaként.

Ponder azonban hat nappal később kénytelen volt kihagyni a rájátszás mérkőzését, mivel az előző mérkőzés első félidejében mély tricepsz zúzódást szenvedett. Annak ellenére, hogy a 17. heti meccset be tudta fejezni, Ponder kijelentette, hogy a karja nem volt képes a szükséges dobásokra. Helyét a tartalékja, Joe Webb vette át, aki az egész szezonban nem játszott még irányítóként. A Vikings 24-10-es vereséget szenvedett a Lambeau Field-en.

Az alapszakasz sikeresnek tekinthető a Vikings számára. A csapat a csapat történetének legnagyobb fordulatát érte el, három győzelemről 10 győzelemre jutott. Adrian Petersont a liga MVP-jének választották, aki 2097 yardot futott, mindössze kilenc yard hiányzott ahhoz, hogy megdöntse az egy szezonban elért futórekordot. Ponder a szezon végén mind a 16 mérkőzésen kezdett, 18 touchdownt dobott 12 interceptionnel szemben, passzainak 62%-át fejezte be, és két futó gólt szerzett. Az ESPN Total QBR rendszere szerint Ponder a 15. helyen végzett a ligában az irányítók között, megelőzve a korábbi Pro Bowlereket, Jay Cutlert, Josh Freemant és Matt Casselt.

2013-as szezonSzerkesztés

Ponder 2013-ban

Ponder a 2013-as szezont kezdő irányítóként kezdte. A Vikings azonban 0-3-mal kezdett, és Ponder következetlenül teljesített a Detroit, a Chicago és a Cleveland elleni hazai vereségekben. A média és a szurkolók kritikája ellenére néhányan megvédték Pondert. A második heti mérkőzést követően a Chicago Bears cornerbackje, Charles Tillman arról beszélt, hogy mennyire lenyűgözte őt Ponder játéka. “A tiszteletem szintje óriási mértékben megemelkedett Ponder iránt” – mondta Tillman. “Nagyszerű dolgokat csinált odakint.” A Cleveland elleni hazai vereség során a harmadik héten Pondert néhány Vikings-szurkoló kifütyülte, miközben a tartalék irányító Matt Casselt is skandálták. A meccs után Adrian Peterson kiállt Ponder mellett, és igazságtalannak nevezte a fújolásokat. “Fedezem őt. Két touchdownt szerzett, és meccsben tartott minket” – mondta Peterson.”

Ponder kihagyta a Pittsburgh elleni negyedik heti meccset, amelyet Londonban játszottak a Cleveland-meccsen szerzett bordasérülése miatt, amikor a csapat orvosai nem engedték játszani, mert aggódtak, hogy a törött borda túl közel van a szívéhez. Cassel a szezon első győzelméhez vezette a Vikingset, de a csapat szünnapját követően a Carolina elleni hazai vereségben csúnyán megküzdött.

Aközben, hogy Cassel átvette a sérült Ponder helyét, a Vikings leigazolta Josh Freemant is, és alig két héttel a szerződtetése után a kezdő szerepkörbe taszította. Egy Monday Night Football mérkőzésen a Vikings támadásban nulla pontot szerzett a Giants elleni vereség során, mivel Freeman rosszabbul teljesített, mint Ponder és Cassel addig. Freeman nem csak rosszul teljesített, de agyrázkódást is szenvedett, ami megnyitotta az utat Ponder előtt, hogy visszatérjen a kezdőcsapatba.

Ponder azt mondta, hogy lazábban fog játszani, hozzátéve, hogy már kispadra ültették, így nincs vesztenivalója, és ezt a hozzáállást vitte tovább, mivel a következő hat meccsen kezdett a Vikingsnél. Ponder javulást mutatott a szezon elejéhez képest, mivel passzainak közel 67%-át befejezte, öt touchdownt dobott, két touchdownt futott, és 86,5-es quarterback ratingje volt. A szezon utolsó kezdésére december 1-jén került sor, amikor Ponder agyrázkódás miatt kénytelen volt elhagyni a Bears elleni mérkőzést. Cassel a meccset befejezve győzelemre vezette a Vikingset, és a szezon utolsó négy meccsén kezdett. Összességében a Vikings 5-10-1-re zárta a szezont, Ponder pedig 2-6-1-re végzett kezdőként.

2014-es szezonSzerkesztés

A csalódást keltő 2013-as szezon után Ponder jövője a Vikingsnél kétségessé vált. Miután a Vikings új edzői stábot szerzett, és a 2014-es NFL Drafton a figyelemre méltó irányítójelöltet, Teddy Bridgewater-t draftolta, Ponder gyakorlatilag harmadik számú irányítóvá vált. Ennek ellenére Ponder kijelentette, hogy szeretne a Vikingsnél maradni, mondván, hogy sokat tanult az új támadó koordinátortól, Norv Turnertől. Az előszezon során Pondert kifütyülték a Vikings szurkolói egy hazai előszezon-meccsen, amire a szervezetben sokan, köztük az új vezetőedző, Mike Zimmer és az elkapó Greg Jennings kiálltak mellette. “Ha egyikünket kifütyülöd, mindannyiunkat kifütyülsz” – idézték Jenningset.”

Miután az alapszakasz első három mérkőzésén harmadik számú játékosként inaktív volt, Ponder feljebb lépett a mélységi táblázaton, miután Cassel lábsérülése miatt sérült tartalékba került, míg az újonc Bridgewater kezdőként szolgált a szezon hátralévő részében.

Szeptember 28-án Ponder először lépett pályára az alapszakaszban Bridgewater helyett, amikor a bokája későn megsérült karrierje első kezdőjében, az Atlanta Falcons elleni 41-28-as győzelem alkalmával. Ponder nem tett mást, mint átadta a labdát az újonc futó Jerick McKinnonnak, miközben a Vikings megőrizte és tovább növelte előnyét a mérkőzésen. A jelenlévő szurkolók, akik korábban kifütyülték Pondert, úgy éljenezték a nevét, mint ahogy korábban a meccsen a “Teddy”-t skandálták.

Négy nappal később Ponder megkapta a szezon egyetlen kezdőjátékát, amikor Bridgewater órákkal a Green Bay Packers elleni Thursday Night Football-meccs előtt kiesett. A Vikings és különösen Ponder számára gyorsan lejtőre került a meccs, mivel a támadójátékban már korán küszködött, és a második negyedben két interceptiont dobott, amelyek a Packers touchdownjaihoz vezettek, így a félidőre 28-0-s hátrányba került. Ponder a félidő után valamelyest felvette a tempót, és a Vikings két pontszerző drive-jának élére állt, többek között futott a Vikings egyetlen touchdownjáért a 42-10-es vereség során. A meccs után Ponder a médiának azt mondta, hogy kínos volt a meccs, és hogy nehéz volt, mert nem tudta, mikor kap még lehetőséget a játékra. Mivel Bridgewater egészséges volt, Ponder maradt a tartalék a szezon hátralévő részében, de több meccsen nem lépett pályára a Vikingsben.

Mivel a Vikings úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg Ponderrel az ötödik évre szóló opciót, a szezon végén korlátlanul szabadügynökké vált. A Vikings kezdőjátékosaként 14-21-1-es mérleget gyűjtött, 2011 és 2013 között a legtöbb mérkőzést kezdte a Vikingsnél.

A 2016-os szezonban Ponder nyolcadik a Vikings történetében az irányítói yardok tekintetében és tizedik a passzolt touchdownok tekintetében. Emellett több újonc irányítói rekordot is tart a franchise-nál.

Oakland RaidersSzerkesztés

2015. március 13-án Ponder egyéves szerződést kötött az Oakland Raidersszel, amely 1,5 millió dolláros aláírási bónuszt tartalmazott. Oaklandben újra találkozott Bill Musgrave támadáskoordinátorral, aki Ponder első három Minnesotában töltött szezonja alatt a Vikingsnél koordinálta a támadást. Ponder az edzőtáborban az Oakland második csapatának támadósorában játszott a kezdő Derek Carr mögött, de Matt McGloin előtt.

Az előszezon során Ponder visszatért Minnesotába egy mérkőzésen, ahol a Vikings-szurkolók kifütyülték. Ponder 7-ből 11-gyel és 69 yarddal fejezte be a meccset. Az előszezont követően a Raiders elengedte Pondert, hogy McGloin legyen Carr hátvédje a szezonban.

Az Oaklandből való elengedését követően Ponder felkeltette a Philadelphia Eagles érdeklődését, de nem szerződtették. Ponder arról is tárgyalt, hogy az első alapszakasz-meccs után visszatér az Oaklandbe, miután Carr megsérült, de miután bebizonyosodott, hogy a sérülése nem súlyos, az Oakland úgy döntött, hogy nem szerződteti. Az alapszakasz során Ponder szeptemberben a Dallas Cowboysnál, november 3-án pedig a Tennessee Titansnál edzett, de ismét nem írt alá.

Denver BroncosSzerkesztés

2015. november 25-én Ponder aláírt a Denver Broncoshoz, hogy a harmadik számú irányító legyen, amíg Peyton Manning sérüléseket ápolt. Ponder Broncos-rajongóként nőtt fel, és gyorsan elrepült Denverbe a hálaadás hetében, hogy aláírjon hozzájuk, miután a Broncos hívta őt. Ponder a New England és a San Diego elleni meccseken nem volt aktív, amíg megtanulta a játékkönyvet, de december 8-án lemondtak róla, mielőtt még egy meccsen is aktív lett volna.

Egy héttel azután, hogy a Denver lemondott róla, Ponder felkeltette a Cincinnati Bengals érdeklődését, de végül nem írt alá, mivel a szezon végéhez közeledett. Összességében Ponder a 2015-ös szezont két különböző csapatnál töltötte, két másik csapatnál edzett és legalább két további csapat érdeklődött iránta.

San Francisco 49ersSzerkesztés

2016. augusztus 16-án Ponder egyéves szerződést kötött a San Francisco 49ersszel, miután Thad Lewis szezon végi sérülését és Colin Kaepernick ismeretlen egészségi állapotát követően egy évre szóló szerződést kötött. A szerződés értéke 800 000 dollár volt, és nem tartalmazott aláírási bónuszt vagy garanciákat. Ponder korábban a Cardinalsnál edzett néhány nappal azelőtt, hogy a 49ers hívta volna. Miután aláírt a 49ershez, Ponder felesége az Instagram-oldalán elárulta, hogy Ponder korábban más NFL-es állásokat is visszautasított a családja érdekében.

2016. október 7-én jelentették, hogy a kezdő irányító Blaine Gabbert rossz játéka után több csapattársa is úgy gondolta, hogy Pondernek kellene kezdenie. Ponder a szezon utolsó három mérkőzésén tartalék irányítóként volt aktív, Colin Kaepernick hátvédjeként, aki Gabbert helyét vette át. Ponder egyik mérkőzésen sem lépett pályára. Chip Kelly vezetőedző elmondta, hogy Ponder edzésen nyújtott teljesítménye vezetett ahhoz, hogy mezben legyen.

A szezon során végig voltak olyan találgatások, hogy a csapattársak és a front office egyes tagjai azt szerették volna, ha Ponder játszik. Ponder szerződését nem hosszabbították meg, miután Trent Baalke általános igazgatót kirúgták.