Danica Patrick első ülése a volán mögött majdnem katasztrófával végződött: “Épp most öltem meg a lányomat”

Ha nem is ért el nagy sikereket a futamgyőzelmek terén, Danica Patrick mégis helyet szerzett magának az autósport történetében. Az IndyCar és a NASCAR pályákon eltöltött ideje alatt a wisconsini születésű versenyző az egyik legsikeresebb nő, aki valaha versenyautó volánja mögött ült. Vezetői karrierje azonban nem is indulhatott volna rosszabbul.

Lánykorában Danica Patrick úgy kezdte az autósportot, hogy beült egy gokart vezetőülésébe. Első pályára lépése azonban egy balesettel végződött, ami miatt édesapja a legrosszabbtól tartott.

Danica Patrick sikeres IndyCar-karrierje

RELATED: Dan Wheldon tragikus halála minden idők egyik legrosszabb IndyCar roncsában következett be

Aki nem követi az autósportot, az azt gondolhatja, hogy Danica Patrick részt vett néhány versenyen, majd azzal került reflektorfénybe, hogy Aaron Rodgersszel randizott. A valóságban azonban elég lenyűgöző önéletrajzzal büszkélkedhet.

Patrick versenyzői karrierjét gokartozással kezdte, és nem meglepő módon rengeteg potenciált mutatott a volán mögött. Tehetségének köszönhetően végül helyet kapott a Lyn St. James Foundation Driver Development Programban; további három autósiskolában is részt vett, majd külföldre utazott, hogy betörjön a nyílt kerék versenyzésbe.

2004-ben azonban Patrick visszatért az Egyesült Államokba, hogy csatlakozzon a Rahal Letterman Racinghez a 2005-ös IndyCar kampányra. Sikeres volt a bemutatkozó szezonja, három pole pozíciót szerzett, és elnyerte az IndyCar és az Indianapolis 500 Év újonca címet is.

Egyszerre hét szezont töltött Danica Patrick – plusz a 2018-as Indianapolis 500-at – az IndyCar színeiben. Egy futamot nyert, hét dobogós helyezést szerzett, és a 2009-es összesített tabellán az ötödik helyen végzett.

A NASCAR-ba való átlépés

RELATED: Danica Patrick soha nem fogja elfelejteni Jimmie Johnson tökéletes tanácsait a daytonai győzelem után

Danica Patrick azonban nem elégedett meg azzal, hogy a nyílt kerék versenyek világában maradjon. 2010-ben áttért a stock car oldalra, és az ARCA Racing Series-ben kezdett, mielőtt feljebb lépett volna a ranglétrán.

A Nationwide Seriesben való további szezonkezdés után Patrick 2012-ben debütált a Sprint Cupban; a következő szezonban részt vett a teljes kampányban, így pontokat szerezhetett. Bár a Daytona 500-on megszerezte a pole pozíciót, ezen túl nem volt sok ok az örömre.

A NASCAR-pilótaként eltöltött idő alatt Patrick 191 versenyen vett részt az Xfinity és a Cup sorozatban. Egyetlen versenyt sem nyert, de hét top 10-es helyezést és egy híres pole pozíciót szerzett.

Danica Patrick versenyzői karrierje majdnem tragédiával ért véget

RELATED: NASCAR versenyző Hailie Deegan 1 versenyen keresztül bizonyítja, hogy ugyanolyan jó, mint a férfi versenyzők

Még ha a győzelmek és a top tízes helyezések tekintetében nem is volt sok sikere, Danica Patrick mégis történelmet írt női versenyzőként az autósport férfiak által dominált világában. Versenyzői karrierje azonban már a kezdeti időkben tragédiával végződhetett volna.

Amikor Patrick körülbelül 10 éves volt, ő és a nővére meggyőzték a szüleiket, hogy a családi pontoncsónak helyett egy pár gokartra költsék a megtakarításaikat. Amikor Danica először ült a volán mögé, a dolgok azonban nem a terv szerint alakultak.

“Kijött egy fékcsap, így nem volt fékje” – magyarázta Patrick húga, Brooke Brant James 2012-es espnW-történetében. “De nem hiszem, hogy arra gondolt, hogy nem tud kanyarodni, így egyenesen egy betonfalnak ment. Apám arra gondolt, hogy ‘épp most öltem meg a lányomat’. Azt hiszem, az ő élménye határozottan emlékezetesebb volt, mint az enyém.”

Danica Patrick természetesen nem halt meg azon a napon, és örökre megváltoztatta az autósport történetét.