NFC South Roundup Săptămâna 15: Speranțele (slabe) ale lui Buccaneers la titlul diviziei sunt încă vii

Roundup NFC South de săptămâna trecută a început cu următoarele:

„Visul de a câștiga NFC South a dispărut în mare parte cu mult timp în urmă pentru Buccaneers, dar au recuperat un joc în clasament duminică, cu o victorie 26-14 asupra Vikings și cu ceva ajutor pe parcurs de la Eagles.”

Ei bine, oricât de mult ar fi dispărut speranțele de titlu de divizie ale echipei în urmă cu câteva săptămâni, această dispariție a încetinit considerabil. Datorită victoriei obținute în fața celor de la Falcons, combinată cu o înfrângere a celor de la Saints în fața celor de la Chiefs în săptămâna 15, Bucs și-a păstrat șansele slabe pentru încă o săptămână. Este posibil ca Tampa Bay să fie încă puțin probabil să câștige primul său titlu NFC South din 2007, dar este încă o posibilitate. Și asta este ceva.

Bucs are nevoie de victorii asupra Lions și Falcons în ultimele două săptămâni, asociate cu înfrângeri ale Saints la Vikings și Panthers pentru a câștiga coroana diviziei. Din nou, este un longshot, dar lucruri mai nebunești s-au întâmplat, nu-i așa?

Înainte de a trece la acțiunea de weekend de Crăciun care se află în față, să aruncăm o ultimă privire înapoi la săptămâna 15, bine? Este timpul să verificăm restul dușmanilor de divizie ai lui Bucs pentru a vedea cum s-au descurcat în penultimul lor meci al sezonului regulat.

Derick E. Hingle-USA TODAY Sports

Sfinții l-au recuperat pe Drew Brees pentru meciul important de duminică împotriva campionului învingător al Super Bowl Chiefs, dar Brees nu a arătat prea mult ca sinele său normal în pierderea echipei cu 32-29. El – și New Orleans ca întreg – a început lent, rămânând în urma lui Kansas City în interiorul Superdome cu un scor de 14-0. Marcarea a 15 puncte consecutive a adus echipa locală la un avantaj de 15-14 în al treilea sfert, dar Chiefs au răspuns cu 14 puncte consecutive ale lor pentru a prelua un avantaj. O pasă de eseu de 17 yarzi de la Brees către Lil’Jordan Humphrey, cu 2:06 rămase, i-a adus pe Saints la trei puncte, dar atacul nu a mai avut o altă șansă.

Scorul final a sfârșit prin a fi strâns, dar nimic altceva despre joc nu părea să fie cu adevărat. Chiefs au avut posesia timp de 41:14 față de 18:46 pentru Saints și i-au depășit pe aceștia cu 411-285, plus că au avut un avantaj uriaș în eficiența la a treia încercare. Patrick Mahomes și atacul lui Kansas City au avut 9 din 18 la a treia încercare, în timp ce Brees și atacul său au terminat doar 1 din 11. Și în timp ce Brees a aruncat trei pase de eseu în meci, el a fost, de asemenea, interceptat o dată și a finalizat doar 15 din cele 34 de pase încercate. De acord, el a fost lipsit de unii dintre receptorii săi de top, dar nu a fost o revenire spectaculoasă pentru veteran după ce a pierdut timp cu 11 coaste fracturate și un plămân prăbușit.

Începând cu: vs. Minnesota Vikings (6-8) – Ziua de Crăciun

Dale Zanine-USA TODAY Sports

Atlanta Falcons (4-10)

Ceea ce părea extrem de promițător pentru Falcons-ul lui Raheem Morris duminică împotriva lui Bucs, deoarece au condus cu 17-0 până la pauză și au luat un avans de 24-7 în ultimele minute ale celui de-al treilea sfert. Dar apoi Falcons au făcut ceea ce fac întotdeauna: au dat-o în bară. De la 3:44 și până la finalul meciului, Atlanta a fost depășită cu 24-3, ceea ce a dus la o înfrângere de 31-27 acasă. Lucrurile au început să se înrăutățească în sfertul patru, dar chiar și după ce Tampa Bay a egalat la 24, Matt Ryan și atacul său au mărșăluit pe teren pentru a recâștiga conducerea cu un gol de 52 de yarzi marcat de Younghoe Koo. Dar după ce Bucs a răspuns cu o pasă de eseu a lui Tom Brady către Antonio Brown, care a dus scorul la 31-27, atacul nu a mai reușit să adune nimic. Astfel, în ciuda faptului că a dominat primele două sferturi și jumătate, Falcons a suferit a zecea înfrângere a sezonului.

Ryan a fost fantastic în prima repriză de duminică și a încheiat cu o linie de statistică puternică, finalizând 34 din cele 49 de pase pentru 356 de metri și trei eseuri. Ținta sa principală a fost Calvin Ridley, care a prins 10 pase pentru 163 de metri și un touchdown, dovedindu-se o problemă uriașă pentru secundarul lui Tampa Bay. Russell Gage a avut și el momentele lui, primind cinci pase pentru 68 de metri și un punct. Dar, oricât de bine ar fi arătat lucrurile pe ambele părți ale mingii pentru Falcons în mare parte a zilei, aceștia au eșuat încă o dată să finalizeze. Echipa are acum 4-5 sub comanda lui Morris, care ar putea avea încă o șansă de a-și vedea ridicată eticheta de „interimar” dacă băieții săi pot continua să joace din greu în ultimele două meciuri.

Urmează: la Kansas City Chiefs (13-1)

Benny Sieu-USA TODAY Sports

Carolina Panthers (4-10)

Panterele au intrat pe teren înaintea tuturor celorlalți din NFC South în weekendul trecut, jucând la Lambeau Field în Saturday Night Football. Au rămas în urma celor de la Packers cu 21-3 la pauză, dar au revenit pentru a face un meci înainte de a pierde în cele din urmă cu 24-16. O cursă de eseu a lui Teddy Bridgewater în al treilea sfert a dus meciul la 21-10, înainte ca un gol de câmp al lui Joey Slye să ducă la 21-13 cu 8:39 rămase din al patrulea sfert, dar Carolina nu și-a putut finaliza revenirea. După ce Slye a conectat un gol de câmp pentru a închide din nou meciul la opt puncte cu 2:04 înainte de finalul sfertului, Panterele au recuperat mingea, dar nu au putut să o miște. Nu au reușit să obțină un prim down, oferindu-le celor de la Packers a 11-a victorie a sezonului. Nu a fost o noapte rea în general pentru Carolina, deoarece a depășit Green Bay cu o marjă destul de mare de 364-291 și l-a ținut pe Aaron Rodgers la doar 143 de metri și un eseu. Dar o marcă de 1 din 5 în zona roșie s-a dovedit a fi costisitoare.

Bridgewater a totalizat 258 de metri de trecere pe 21 din 35 de pase în timp ce a adăugat 26 de metri și un touchdown pe teren, dar absența lui Christian McCaffrey a continuat să se profileze. Ofensiva nu a fost la fel fără el, în ciuda muncii admirabile pe care Mike Davis a făcut-o în locul său. DJ Moore a avut totuși o zi puternică împotriva celor de la Packers, prinzând șase din cele opt ținte ale sale pentru 131 de metri. În apărare, Brian Burns și Derrick Brown s-au evidențiat, amândoi luându-l la sac de două ori pe Rodgers.

În continuare: la Washington Football Team (6-8)

Știrile NFL de astăzi

ESPN: Buccaneers încă discută cu reprezentanții lui Leonard Fournette și Antonio Brown