Jocul obligatoriu: Ce trebuie să știe părinții

Little League® nu este o organizație de tip „win-at-all-cost”. Ne mândrim și ne angajăm să oferim un timp de joc echitabil pentru toți Little Leaguers®. Cu cât mai mult timp jucătorii sunt pe teren, cu atât mai bine. Fiecare Little Leaguer ar trebui să aibă oportunitatea de a experimenta noi provocări pe terenul de baseball și softball, iar părinții sunt încurajați să colaboreze cu copiii lor și cu antrenorii copiilor lor pentru a încerca noi poziții, pentru a crește seturile de abilități și pentru a se asigura că toți jucătorii de pe listă au parte de o experiență distractivă și semnificativă la meciurile lor din Little League.

Pentru a încuraja participarea, regulamentul de joc obligatoriu al Little League se asigură că toți jucătorii au parte de timp de joc pe teren. Este important ca părinții să înțeleagă specificul Jocului Obligatoriu atât pentru sezonul regulat, cât și pentru turneele de joc.

Sezon regulat

La nivelurile de joc, fiecare jucător înscris în listă prezent la începutul unui meci trebuie să participe la fiecare joc pentru cel puțin șase eliminări defensive și să lovească cel puțin o dată. Șase eliminări defensive sunt definite astfel: „Un jucător intră pe teren într-una dintre cele nouă poziții defensive atunci când echipa sa este în apărare și ocupă acea poziție în timp ce se fac șase eliminări.” Bătaia cel puțin o dată este definită ca fiind „Un jucător intră în boxa de bătaie fără a fi numărat și termină acel timp la bătaie prin retragere sau prin atingerea bazei în siguranță.”

Dacă, în cadrul unui meci, un jucător nu îndeplinește aceste cerințe, el/ea va începe următorul meci programat, va juca orice cerință anterioară care nu a fost îndeplinită în meciul anterior, precum și cerința pentru meciul curent înainte de a fi eliminat. Managerii sunt penalizați pentru nerespectarea cerințelor privind timpul de joc. Prima infracțiune este un avertisment, urmat de penalizări mai grave dacă infracțiunile continuă.

Nu există nicio excepție de la această regulă, cu excepția cazului în care meciul este scurtat din orice motiv, moment în care liga locală poate alege să nu impună o penalizare managerului/antrenorului.

În divizia de ligă minoră, dacă o jumătate de repriză se încheie din cauza impunerii limitei de cinci puncte, iar un jucător din apărare a jucat întreaga jumătate de repriză, se va considera că acel jucător a participat la trei eliminări defensive. Pentru diviziile Tee Ball și Minor League, dacă o ligă folosește liste de 15-20 de jucători, aceasta poate reduce regula jocului obligatoriu la trei eliminări defensive și un at-bat pe meci.

Jocuri de turneu

Pentru toate nivelurile de joc, cu excepția Senior League Baseball și Senior League Softball, dacă o echipă de turneu are 13 sau mai mulți jucători eligibili în uniformă la un meci, fiecare jucător de pe listă trebuie să participe la fiecare meci pentru cel puțin un at-bat. Dacă o echipă de turneu are 12 sau mai puțini jucători eligibili în uniformă la un meci, atunci fiecare jucător de pe listă trebuie să participe la fiecare meci pentru cel puțin șase eliminări defensive consecutive și să bată cel puțin o dată.

Nerespectarea/refuzul managerului de a introduce jucători în formație, așa cum se arată în regula, care a fost actualizată înainte de sezonul de turnee 2018, va duce la expulzarea imediată a managerului și la eliminarea pentru restul turneului internațional, fără înlocuire. Arbitrul-șef sau o altă persoană desemnată de directorul turneului de joc, în consultare cu scorgeterul oficial, va informa ambii manageri de echipă, la momentul potrivit, așa cum se subliniază în noua regulă, despre obligația lor de a introduce toți jucătorii care nu și-au îndeplinit cerința de joc obligatoriu.

Nu există nicio excepție de la această regulă, cu excepția cazului în care jocul este scurtat din orice motiv. Un joc nu este considerat scurtat dacă echipa gazdă nu termină jumătatea ofensivă a reprizei a șasea sau a șaptea (sau orice repriză suplimentară) din cauza câștigării jocului. Eșecul/refuzul unui manager de a introduce jucători în linia de start, așa cum este descris mai jos, va duce la expulzarea imediată a managerului și la eliminarea acestuia pentru restul turneului internațional.

1. Dacă o echipă are 12 sau mai puțini jucători în uniformă la începutul unui meci și este:

a. Echipa vizitatoare: Orice jucător(i) care încă nu a(u) intrat în joc pentru a îndeplini cerința defensivă a jocului obligatoriu trebuie să fie introdus înainte de prima aruncare sau joc în jumătatea de jos a reprizei a patra (Intermediar/Junior: repriza a cincea) într-o poziție în formație care să asigure că toate cerințele jocului obligatoriu vor fi îndeplinite, în absența unui joc scurtat, inclusiv un at-bat.

b. Echipa gazdă: Orice jucător(i) care încă nu a(u) intrat în joc pentru a îndeplini cerința defensivă a jocului obligatoriu trebuie să fie introdus înainte de prima aruncare sau de primul joc din prima jumătate a reprizei a cincea (Intermediar/Junior: repriza a șasea) într-o poziție în linia de start care va asigura că toate cerințele jocului obligatoriu vor fi îndeplinite, în absența unui joc scurtat, inclusiv o at-bat.

2. Dacă o echipă are 13 sau mai mulți jucători în uniformă la începutul unui meci, jucătorii trebuie să fie introduși în linia de start pentru a bate ofensiv în timpul:

a. Echipa vizitatoare: repriza a patra sau a cincea, sau ca unul dintre primii trei jucători la bătaie în repriza a șasea (Intermediar/Junior: repriza a cincea sau a șasea, sau ca unul dintre primii trei jucători la bătaie în repriza a șaptea), care va permite ca singura lor bătaie să fie satisfăcută.

b. Echipa gazdă: în repriza a patra sau ca unul dintre primii trei jucători la bătaie în repriza a cincea (Intermediar/Junior: în repriza a cincea sau ca unul dintre primii trei jucători la bătaie în repriza a șasea), care va permite ca singura lor at-bat să fie satisfăcută.