3 deschizători de drumuri sportive luminează Olimpiada de la Stockholm din 1912

STOCKHOLM, Suedia (AP) – Hannes Kolehmainen a fost primul dintre „finlandezii zburători”. Duke Kahanamoku a fost părintele surfingului modern. Jim Thorpe a fost modestul și necomplicatul nativ american care ar putea fi cel mai mare atlet din toate timpurile.

Toți trei au fost deschizători de drumuri în sport și toți trei au atras atenția la nivel mondial datorită performanțelor lor cu medalia de aur la Jocurile Olimpice din 1912 de la Stockholm.

A cincea ediție a Jocurilor de vară – și ultima timp de opt ani din cauza Primului Război Mondial – a fost marcată de controverse, tragedii și de prima utilizare a tehnologiei.

A fost, de asemenea, cea mai globală Olimpiadă de până acum, la care au participat atleți de pe cinci continente, după ce Japonia a devenit prima țară asiatică care a concurat.

Nu au putut fi negate performanțele deosebite.

Kolehmainen a câștigat trei medalii de aur la atletism: la 5.000 de metri, unde a doborât recordul mondial cu aproape 25 de secunde, la 10.000 de metri și la proba de cros de 12.000 de metri, care în curând va dispărea. El a câștigat, de asemenea, o medalie de argint în proba de cros pe echipe.

Cu Jocurile Olimpice de la Tokyo amânate cu un an, The Associated Press face o retrospectivă a istoriei Jocurilor de vară. Vezi o galerie despre primii ani ai Jocurilor Olimpice de vară.
Mai multe povești despre Jocurile Olimpice, inclusiv acoperirea originală a Jocurilor >> https://t.co/xHDUNmfR0R pic.twitter.com/HS5lYWEUh3

— AP Sports (@AP_Sports) July 25, 2020

Succesul lui „Hannes Zâmbărețul” a inaugurat o eră de dominație finlandeză în atletismul de cursă lungă, prin alergători precum Paavo Nurmi și Ville Ritola, și apoi în anii 1970 cu Lasse Viren.

Thorpe a câștigat medalii de aur la pentatlon și decatlon în mai multe probe, și s-a clasat pe locul patru la săritura în înălțime și pe locul șapte la săritura în lungime. Aceasta a subliniat abilitatea polivalentă a unui american cu strămoși indieni și irlandezi din Oklahoma, care mai târziu a jucat fotbal și baseball la profesioniști și a fost numit Atletul jumătății de secol de către The Associated Press într-un sondaj din 1950.

Cu toate acestea, lui Thorpe i-au fost retrase medaliile pentru că s-a descoperit că jucase baseball pentru o echipă de stațiune în 1909 și ’10, o încălcare a regulilor stricte de amatorism pe baza cărora se desfășurau Jocurile Olimpice.

CIO i-a restituit medaliile în 1982, la 29 de ani de la moartea lui Thorpe, în urma unei campanii a familiei și susținătorilor săi.

Kahanamoku, născut în Hawaii, este cel mai cunoscut pentru că a popularizat surfingul, dar a participat și la patru ediții ale Jocurilor Olimpice la înot, prima dintre ele la Stockholm, unde a câștigat aurul în proba de 100 liber și argintul în ștafeta 4×200.

O altă vedetă americană din 1912 a fost sprinterul Ralph Craig, care a câștigat aurul în probele de 100 și 200 pe pistă.

Alte evenimente notabile de la jocuri:

MORT LA MARATON

Francisco Lazzaro, un alergător portughez în vârstă de 21 de ani, s-a prăbușit după 19 mile ale maratonului masculin din cauza epuizării de căldură și a unor probleme cardiace și a murit a doua zi. El a fost primul concurent care a murit în timpul unei olimpiade.

Cronometrare bună

Cronometrarea electronică a fost folosită pentru prima dată la niște jocuri care au fost descrise de atunci de mișcarea olimpică drept un „model de eficiență”. Organizatorii au introdus în premieră la noi dispozitive de cronometrare automată pentru probele de atletism, un photo finish și un sistem de sonorizare.

Evenimente de anduranță

Au existat câteva fapte remarcabile de anduranță, nu în ultimul rând pe covorul de lupte. Martin Klein din Rusia și Alfred Asikainen din Finlanda au concurat timp de 11 ore și 40 de minute în lupta lor la categoria mijlocie pentru medalia de argint la lupte greco-romane. De asemenea, judecătorii au întrerupt finala la categoria grea ușoară deoarece lupta a ajuns la nouă ore, iar cei doi luptători au primit medaliile de argint. Traseul cursei de ciclism la aceste jocuri a fost de 199 mile (320 de kilometri), fiind cea mai lungă cursă de orice fel din istoria Jocurilor Olimpice.

PARTEA lui PATTON

Un nume celebru s-a clasat pe locul cinci în primul pentatlon modern din istorie la o Olimpiadă: Locotenentul George S. Patton. El a devenit mai târziu un general carismatic în cel de-al Doilea Război Mondial, conducând o unitate blindată care a traversat Franța și a intrat în Germania nazistă după invazia din Normandia. A murit în urma unui accident de automobil în 1945.