První jízda Danicy Patrickové za volantem málem skončila katastrofou: „Právě jsem zabila svou dceru“

Ačkoli Danica Patricková možná nedosáhla velkých úspěchů, pokud jde o vítězství v závodech, přesto si vydobyla své místo v historii motoristického sportu. Rodák z Wisconsinu patří mezi nejúspěšnější ženy, které kdy seděly za volantem závodního vozu, a to jak na okruzích IndyCar, tak NASCAR. Její řidičská kariéra však nemohla začít hůře.

Jako dívka začínala Danica Patricková v motoristickém sportu tím, že si sedla na sedadlo řidiče motokáry. Její první jízda na okruhu však skončila havárií, při níž se její otec obával nejhoršího.

Úspěšná kariéra Danicy Patrickové v IndyCar

RELEVANTNÍ: Pokud nesledujete motoristický sport, možná si myslíte, že Danica Patricková se zúčastnila několika závodů a pak vstoupila do centra pozornosti tím, že chodila s Aaronem Rodgersem. Ve skutečnosti se však sama může pochlubit docela působivým životopisem.

Patricková začala svou závodní kariéru jízdou na motokárách a nepřekvapivě prokázala za volantem velký potenciál. Její talent jí nakonec vynesl místo v programu pro rozvoj jezdců nadace Lyn St. James; absolvovala také další tři autoškoly a vydala se do zahraničí, aby pronikla do závodů na otevřených kolech.

V roce 2004 se však Patricková vrátila do Spojených států a připojila se k týmu Rahal Letterman Racing pro kampaň IndyCar 2005. Její úvodní sezona byla úspěšná, získala tři pole position a získala ocenění IndyCar i Indianapolis 500 Rookie of the Year.

Celkově strávila Danica Patrick na scéně IndyCar sedm sezon – plus Indianapolis 500 2018. Vyhrála jeden závod, získala sedm umístění na stupních vítězů a v celkovém pořadí za rok 2009 skončila na pátém místě.

Přestup do NASCAR

SOUvisející: Danica Patricková po vítězství v Daytoně nikdy nezapomene na perfektní radu Jimmieho Johnsona

Danica Patricková se však nespokojila s tím, že zůstane ve světě závodů na otevřených kolech. V roce 2010 se přesunula na stranu sériových vozů, kde začínala v ARCA Racing Series a poté se propracovala na vyšší příčky.

Po další sezóně v Nationwide Series Patricková v roce 2012 debutovala ve Sprint Cupu; v následující sezóně se zúčastnila celé kampaně, čímž získala nárok na body. V závodě Daytona 500 sice získala pole position, ale kromě toho nebylo příliš důvodů k radosti.

Během svého působení v NASCAR se Patricková zúčastnila 191 závodů v sériích Xfinity a Cup. Nevyhrála ani jeden závod, ale připsala si sedm umístění v první desítce a jednu slavnou pole position.

Závodní kariéra Danicy Patrickové málem skončila tragédií

SOUVISEJÍCÍ: Závodnice NASCAR Hailie Deeganová dokázala, že je stejně dobrá jako mužská konkurence 1 závod po závodě

I když Danica Patricková nenašla mnoho úspěchů, pokud jde o vítězství a umístění v první desítce, přesto se zapsala do historie jako ženská jezdkyně ve světě motoristického sportu, kde dominují muži. Její závodní kariéra však mohla skončit tragédií už v prvních dnech.

Když bylo Patrickové asi 10 let, přesvědčila se svou sestrou rodiče, aby místo rodinného pontonového člunu utratili své úspory za pár motokár. Když však Danica poprvé usedla za volant, věci nešly podle plánu.

„Vypadl jí brzdový čep, takže neměla brzdy,“ vysvětlila Patrickova sestra Brooke v příběhu Branta Jamese na espnW v roce 2012. „Ale myslím, že ji nenapadlo, že nemůže zatočit, takže najela přímo do betonové zdi. Táta si říkal: ‚Právě jsem zabil svou dceru‘. Myslím, že její zážitek byl rozhodně nezapomenutelnější než ten můj.“

Danica Patrick toho dne samozřejmě nezemřela a navždy změnila historii motorsportu.