STOCKHOLM, Švédsko (KAP) – Hannes Kolehmainen byl prvním z „létajících Finů“. Duke Kahanamoku byl otcem moderního surfingu. Jim Thorpe byl skromný, nekomplikovaný indián, který byl možná nejlepším sportovcem všech dob.

Všichni tři byli sami o sobě průkopníky sportu a všichni tři si získali celosvětovou pozornost díky svým zlatým výkonům na olympijských hrách ve Stockholmu v roce 1912.

Páté letní hry – a poslední na osm let kvůli první světové válce – byly poznamenány kontroverzí, tragédií a prvním použitím technologií.

Byly to také dosud nejglobálnější olympijské hry, kterých se zúčastnili sportovci z pěti kontinentů poté, co se první asijskou zemí stalo Japonsko.

Výrazné výkony se jim upřít nedaly.

Kolehmainen získal tři zlaté medaile v atletice: v běhu na 5 000 metrů, kde překonal světový rekord o téměř 25 sekund, v běhu na 10 000 metrů a v brzy zaniklém běhu na 12 000 metrů. Získal také stříbrnou medaili v týmové soutěži v přespolním běhu.

Po odložení olympijských her v Tokiu o rok se agentura Associated Press ohlíží za historií letních her. Prohlédněte si galerii o prvních letech letních olympijských her.
Další příběhy z olympijských her včetně původního zpravodajství z her >> https://t.co/xHDUNmfR0R pic.twitter.com/HS5lYWEUh3

— AP Sports (@AP_Sports) 25. července 2020

Úspěch „usměvavého Hannese“ odstartoval éru finské dominance na dlouhých tratích prostřednictvím běžců jako Paavo Nurmi a Ville Ritola a poté v 70. letech minulého století s Lasse Virenem.

Thorpe získal zlaté medaile ve víceboji v pětiboji a desetiboji a umístil se na čtvrtém místě ve skoku vysokém a sedmém ve skoku dalekém. Podtrhl tak všestranné schopnosti Američana indiánského a irského původu z Oklahomy, který později hrál profesionálně fotbal a baseball a v roce 1950 byl v anketě The Associated Press vyhlášen sportovcem půlstoletí.

Torpovi však byly medaile odebrány, protože se zjistilo, že v letech 1909 a 10 hrál baseball za resortní tým, což bylo porušením přísných amatérských pravidel, na jejichž základě byly olympijské hry pořádány.

MOV mu medaile vrátil v roce 1982, 29 let po Thorpově smrti, na základě kampaně jeho rodiny a příznivců.

Kahanamoku, který se narodil na Havaji, se nejvíce proslavil popularizací surfování, ale startoval také na čtyřech olympijských hrách v plavání, z nichž první se konala ve Stockholmu, kde získal zlato na 100 volný způsob a stříbro ve štafetě 4×200.

Další americkou hvězdou roku 1912 byl sprinter Ralph Craig, který získal zlato na 100 a 200 na dráze.

Další významné události na hrách:

MARATONSKÁ SMRT

Francisco Lazzaro, 21letý portugalský běžec, zkolaboval po 19 mílích mužského maratonu kvůli vyčerpání z horka a srdečním potížím a následující den zemřel. Byl prvním závodníkem, který zemřel během olympijských her.

DOBA ČASOVÁ

Na hrách, které byly od té doby olympijským hnutím označovány za „vzor efektivity“, bylo poprvé použito elektronické měření času. Organizátoři nám poprvé představili automatické časomíry pro závody na dráze, fotofiniš a systém veřejného rozhlasu.

VYTRVALOSTNÍ ZÁVODY

Došlo k pozoruhodným vytrvalostním výkonům, v neposlední řadě na zápasnické žíněnce. Martin Klein z Ruska a Alfred Asikainen z Finska bojovali o stříbrnou medaili v řecko-římském zápase ve střední váze 11 hodin a 40 minut. Rozhodčí přerušili také finále v lehké váze, protože zápas dosáhl devíti hodin, a oba zápasníci získali stříbrné medaile. Trať cyklistického závodu na hrách měřila 199 mil (320 kilometrů), což je nejdelší závod jakéhokoli druhu v olympijské historii.

PATTONOVA ČÁST

Slavné jméno obsadilo páté místo v historicky prvním moderním pětiboji na olympijských hrách: Patton. Později se stal charismatickým generálem ve druhé světové válce, když po invazi do Normandie vedl obrněné tažení přes Francii a do nacistického Německa. Zemřel po automobilové nehodě v roce 1945.

ZÁKAZ BOJE

Box se soutěžil na všech olympijských hrách od roku 1904 – s výjimkou ročníku 1912. To proto, že tento sport byl v té době podle švédských zákonů zakázán.